Коли починає віяти м'який весняний вітер, приходить час для весняного очищення - і не тільки вашого будинку, але і вашого організму. Токсини накопичуються круглий рік через порушення травлення і високого рівня стресу. Не кажучи вже про хімічні елементи в повітрі, яким ми дихаємо, у воді, яку ми п'ємо, і в харчових продуктах, які ми їмо.
Згідно Аюрведи, збільшення рівня токсинів в організмі може привести до розладу здоров'я. І в міру того як ми стаємо старше, знижується здатність організму виводити токсини, і тому важливо регулярно очищатися від токсинів кожен сезон.
Особливо важливо очищатися в березні. Чому? У міру того, як тепла весняна температура змушує танути сніг, в вашому тілі також починають розріджувати токсини, "затоплюючи" мікроциркуляторні канали (шроти), які несуть поживні речовини в клітини і виводять токсини. Коли ці основні канали засмічуються - ви можете відчувати втому і млявість. Весняна детоксикація може бути саме тим, що вам потрібно - для того, що б знову відчути себе свіжим і енергійним.
І хороша новина в тому, що вам не потрібно для цього йти в СПА салон! У цій статті описується повний план по очищенню в домашніх умовах шляхом проходження певної дієти, способу життя і застосування лікарських трав. Всі ці три аспекти працюють разом, що допомагає організму виводити токсини природним шляхом - через шкіру, сечу і кишечник.
Детоксикационная дієта
У зимові місяці ми схильні до вживання більш важких продуктів і накопичуємо більше жиру, щоб уберегтися від холоду. На жаль, важка їжа також призводить до накопичення токсинів (ами). Перший крок - "послабити" накопичені токсини, використовуючи в їжу легшу, детоксицирующую дієту. Це допоможе травній системі очиститися від токсинів, які обтяжують вас.
- Їжте теплі, легкі продукти, варені страви, супи.
- Легко засвоюються фрукти, овочі і зернові. Добре підходить приготований чорнослив, інжир, яблука, груші, ананаси і папайя. Варені овочі, які сприяють очищенню, включають в себе листову зелень, брюссельську капусту і хрестоцвіті, такі як капуста, брокколі та цвітна капуста. Зернові - лаваш, коржі, такі як чапати; ячмінь, рис і ієрогліфів (рисова вода, приготовлена з восьми частин води з однією частиною рису).
- Приправляйте свою їжу детоксицирующими спеціями, такими як куркума, кмин, коріандр, фенхель, чорний перець і свіжий імбир.
- Їжте свіжі, органічні продукти.
- Уникайте консервованих, заморожених, упакованих або оброблених харчових продуктів, оскільки їх важко перетравлювати і це сприяє утворенню токсичних елементів.
- Уникайте важких продуктів, таких як червоне м'ясо, смажені продукти, несвіжа їжа, жирні продукти, дріжджі, солодкі десерти, крекери і молочні продукти, такі як сир і йогурт. Їх важко переварити.
- Випивайте вісім чашок чистої, фільтрованої води в день. Гаряча вода особливо допомагає розплавити токсини і полегшує їх виведення з організму.
- Якщо ви голодні між прийомами їжі, пийте кип'ячене молоко з дрібкою кардамону. Для поліпшення травлення після кожного прийому їжі випивайте травний ласси (напій з йогурту, приготований з 3 частин води і 1 частини йогурту, змішаний із кмином і сіллю). Уникайте холодних продуктів і холодних напоїв, так як вони ускладнюють травлення і формують токсини.
Ведіть спокійний спосіб життя
Важливо допомагати своєму організму виводити токсини, надаючи йому більше відпочинку. Спіть не менше восьми годин на день, лягайте спати до 10:00 і вставайте до 6:00 ранку, щоб ваші мікроциркуляторні канали були очищені від токсинів. При цьому уникайте спати протягом дня, так як це забиває ваші канали та перешкоджає виведенню токсинів.
Уникайте енергійних тренувань або командних видів спорту, але намагайтеся бути в русі і підтримувати травлення в тонусі, за допомогою м'яких вправ, таких як йога і ходьба протягом півгодини в день.
Робіть собі щоденний міні-масаж (Абхьянга), використовуючи тепле масло для розм'якшення токсинів. Приймайте теплу ванну після масажу, щоб допомогти токсинів попрямувати в травну систему, звідки їх можна легко вивести.
Найбільший прийом їжі повинен бути в полудень, коли травлення найсильніше. Сніданок повинен бути легким, наприклад тушковані яблука, на вечерю з'їжте суп або інші легкі страви.
Складіть свій щоденний раціон і дотримуйтеся прийому їжі в однаковий час, так як регулярність сприятлива для функціонування травної системи.
Рекомендовані препарати
Після того, як ви дотримувалися очисної дієти і соотвествующего способу життя протягом двох тижнів, починайте наступний план лікування травами (протягом 2-6 тижнів). При цьому обов'язково продовжуйте дотримуватися детоксикаційну дієту і під час чистки, щоб підтримувати організм під час очищення.
- Для очищення кишечника приймайте 2-5 таблеток Трифала Макс перед сном.
- Для очищення печінки, крові, потових залоз і видільної системи - приймайте Аюр Діток
М'яке завершення очищення
Аюрведа рекомендує, щоб ви продовжували слідувати тій же дієти і способу життя протягом одного тижня після завершення трав'яного очищення. Дайте вашому тілу можливість пристосуватися поступово. Насправді, це найважливіша частина всього очищення, щоб уникнути перевантаження вашого травлення важкими продуктами після очищення.
До кінця весни ви повинні відчувати себе легше, здоровіше і енергійніше. Ви можете помітити, що ваші суглоби більш вільні, і ви напевно скинете кілька зайвих кілограмів. Щоб запобігти утворенню токсичних речовин після завершення очищення, ви повинні переконатися, що ваше травлення добре працює на регулярній основі. Дотримуйтесь аюрведичні рекомендацій з приготування здорової їжі і уникайте поєднання продуктів, які формують токсини (див. Нижче).
Приймайте Гепатонедж, для поліпшення роботи початкової стадії травлення і метаболізму, що включає в себе роздрібнення їжі і формування живильної рідини, яка живить кожну клітину в організмі. Гепатонедж стимулює очищення печінки, необхідне для вимивання неперетравлених токсинів, які блокують асиміляцію живильних речовин і білка. Коли печінка забивається токсичними речовинами, вона втрачає здатність фільтрувати численні токсини, що призводить до тьмяною шкірі або виникнення акне. Тому важливо підтримувати печінку здоровою, щоб насолоджуватися здоровим травленням і здоровою шкірою.
Рекомендації з приготування здорової їжі:
- Використовуйте свіжі, органічні продукти кращої якості.
- Їжте свежеприготовленную і теплу їжу.
- Ваша їжа повинна бути смачною і приємною для очей.
- Готуйте їжу у щасливій, звичній атмосфері, яка найкращим чином вплине на травлення.
Шкідливі поєднання продуктів
Аюрведа називає певні комбінації продуктів «несумісними», оскільки вони формують токсини.
Уникайте сполучень наступних продуктів:
МОЛОКО
Уникайте сполучень з алкоголем, ферментованим продуктами (такими як яблучний сидр, соєвий соус, оцет), цитрусовими, маринованими продуктами, яйцями, хлібобулочними виробами, що містять яйця, зеленими листовими овочами, м'ясом, рибою, сіллю, солоними продуктами або йогуртом.
Найкраще пити молоко окремо або разом з солодкими продуктами, такими як мед або цукор, солодкими фруктами, такими як манго або фініки, або зі спеціями, такими як кардамон, шафран або куркума.
ЙОГУРТ
Уникайте поєднання з молоком, кислими фруктами, динею, рибою, крохмалем, сиром або бананами.
ДИНЯ
В основному краще уникати вживання з іншими продуктами і особливо з зерновими, крохмалями, смаженими продуктами і сиром.
ЯЙЦЯ
Уникайте поєднання з молоком, йогуртом, динею, фруктами, картоплею, томатами і баклажанами.
КУКУРУДЗА
Уникайте поєднання з фініками, родзинками і бананами.
Пасльонові (КАРТОПЛЯ, БАКЛАЖАНИ, ПЕРЕЦ)
Уникайте комбінування з йогуртом, молоком, динею і огірком.