Управління Вата-конституцією
РЕКОМЕНДУЄМО
Щоденний розпорядок дня для умиротворення Вати

Якості Вати
"Якості Вати - сухість, легкість, прохолода, грубість, тонкість і рухливість." - Аштанга Хрідаям: Сутрастхана I:11

У цьому рядку перераховані основні якості вати і дано ключ до розуміння того, що означає мати конституцію (пракріті) з переважанням вати. 

Вата доша - це тип психо-фізіологічної конституції в Аюрведі, який у своїй природі складається з елементів повітря і простору. Вата доша має легку, прохолодну й суху якість, і вона керує всім рухом у розумі й тілі, включно з диханням, кровотоком, рухом думок у розумі й виведенням відходів.
Оскільки Пітта і Капха не можуть рухатися без елемента руху, який є сутністю Вата доши, то Вата вважається головною з трьох аюрведичних конституцій у тілі. Для доброго здоров'я дуже важливо підтримувати Вата дошу в стані оптимального балансу.
Рекомендації для створення балансу Вата доши й підтримання здорового способу життя
Якщо у вашому тілі переважною дошею є Вата, то ваше тіло природно тонке й струнке. Ваш розум сповнений ідей, і рухається швидко, хоча ви можете бути схильні забувати речі так само легко, як ви їх вивчаєте. Ваші руки і ноги можуть з легкістю ставати холодними, ваша шкіра може бути тонкою і сухою на дотик, а сон можна легко потривожити. Не знаєте, яка ваша аюрведична конституція? Пройдіть наш тест на визначення психо-фізіологічної конституції, щоб дізнатися свій унікальний тип тіла/розуму й отримати індивідуальні рекомендації!

 

Коли Вата в балансі, людина:

- енергійна та життєрадісна

- легко вчиться

- має ясний і пробуджений розум

- легко засинає  

- володіє збалансованим травленням і виведенням

- хороша циркуляція і нормальна температура тіла

Коли Вата не в балансі, людина:

- відчуває втому/ легко стомлюється

- слабка зосередженість і забудькуватість

- невпорядкованість і хаос

- поганий сон

- закрепи

- може відчувати холод у тілі

- поганий кровообіг - холодні руки та ноги

- відчуття занепокоєння або тривоги

Поради щодо створення балансу Вата доші
Оскільки Вата доша прохолодна, легка і суха, вона балансується за допомогою речей, які її зігрівають і від продуктів, які важкі за своєю природою, але водночас легко засвоюються. Сирі продукти в людей із переважанням Вата доші засвоюються складніше. Якщо у вас переважає Вата доша, то найкращими ліками для вас є здоровий сон, коли ви засинаєте до 22-ї години.

Люди з сильними тенденціями Вати часто мають тенденцію поспішати і робити все швидко. Якщо це так, спробуйте розвинути звичку до певної регулярності та рутини, що принесе велику користь вашому розумовому, емоційному та фізичному здоров'ю. 

Ось кілька інших простих способів заспокоїти Вату дошу:
- Використовуйте теплі, жирні, важкі продукти та солодкі, кислі й солоні смаки. Віддавайте більшу перевагу м'якій приготованій їжі, ніж сирій (тобто такій як салати). Дивіться повні інструкції з дієти для Вати нижче.

- Рекомендується чай Вата і сезонні страви з Вата чурною.

- Арома заспокійливу олію Vata Aroma у вашому домі чи офісі.

- Відпочивайте стільки скільки бажаєте.

- Дотримуйтесь звичного розпорядку дня.

- Приймайте тривалу теплу ванну або душ вранці.

- Не пропускайте прийом їжі. Їжте три теплі, приготовані страви на день, прагнучи отримати їх приблизно в один і той самий час щодня. Травлення людини з конституцією вати має тенденцію бути нерегулярним. Приймаючи їжу в один і той самий час, ваші травні ферменти матимуть звичку вироблятися до певного часу, і травлення буде сильнішим.

- Постарайтеся налагодити регулярну перистальтику кишечника. Якщо випадковий закреп є проблемою, Тріфала Макс за годину до сну, Регулар чурна або Тріврут авалеха є ефективним щоденним травним тоніком. 

- Уникайте напруженої роботи і практикуйте розслаблювальні вправи, такі як прогулянки, йога і пранаяма (дихальні вправи).

- Зробіть навколишнє оточення світлим і приємним. Вата позитивно реагує на сонячне світло і радісні кольори.    

- Особливо важливим для людей Вата конституцією є щоденний, 10-20-хвилинний легкий самомасаж - абх'янга з теплим маслом Дханвантарі, Сахачараді або масажною олією Вата, це допомагає зменшити сухість шкіри, що часто є результатом дисбалансу вати.

- Уникайте стимуляторів, таких як кофеїн та алкоголь, або перегляду телевізора / смартфона протягом довго часу. Не паліть.

- Тримайтеся подалі від прохолодної або холодної, вітряної погоди. Тримайте ноги в теплі, одягайте шкарпетки в ліжко. Перед сном рекомендуємо робити масаж стоп з олією гхі.

- Лягайте спати рано, до десятої години, і вставайте рано, до 6:00 ранку. Якщо засинання є проблемою, і ви періодично перебуваєте в тривозі, спробуйте наш Брами екстракт або Спокійний сон за годину до відходу до сну. Додатково до Ашваганди протягом дня.

- Уникайте розумового і фізичного напруження та надмірних розваг. Рекомендуємо постійно створювати баланс у нервовій системі та почуттях. Зменшити розумове напруження за допомогою медитації та/або йоги. Наприклад, програма Трансцендентальної Медитації була доведена в сотнях наукових досліджень як дуже ефективний метод розчинення психічного, емоційного та фізичного стресу.

- Водіть машину повільно.

- Зменшіть кількість поїздок на транспорті та польотів на літаку.

- Не пригнічуйте такі природні процеси, як сон, сечовипускання, дефекація, позіхання, чхання.     

  Дієта для підтримання балансу Вата доши
В Аюрведі їжа - це ліки. Дієта, що сприяє зміцненню Вата, значною мірою забезпечить тепло, заземлення та харчування, потрібні людині з переважаючою Вата дошею для підтримання балансу. Дотримуйтесь цих рекомендацій, щоб підтримувати Вату в нормі:

Їжа має бути свіжою, добре приготованою, смачною, приємною та насичувальною. Приймайте їжу регулярно, краще в один і той самий час - вранці, вдень і ввечері. У кожний прийом їжі з'їдайте необхідну кількість їжі, не переїдайте і не недоїдайте. До наступного прийому їжі Ви маєте почуватися голодним, але не виснаженим голодом. Між прийомами їжі можна трохи перекусити, якщо це не знижує відчуття голоду до наступного прийому їжі. Приймайте їжу в спокійній, розслаблюючій обстановці. Віддавайте перевагу органічно вирощеним продуктам і уникайте генетично модифікованих продуктів (ГМО). 

Загалом, прийом їжі - це процес самоспостереження. Коли ви їсте, прислухайтеся до свого організму і спокійно спостерігайте за тим, як ви почуваєтеся впродовж наступних кількох годин, і відповідним чином корегуйте свій раціон. Пам'ятайте, що в різні пори року організм також по-різному реагує на продукти, тому коригуйте свою дієту залежно від сезону. 

Надавати перевагу Вата-збалансованій дієті найкраще: 

у сезон Вата (осінь-зима; холодна, суха, вітряна і мінлива погода); 
у літньому віці (з віком Вата в організмі посилюється, тому можна дотримуватися Вата-збалансованої дієти, якщо це приносить комфорт); 
а також у разі порушення фізіологічного балансу Вата доші.


Розділ дієти
Загальні вказівки:  
Достатня кількість жирної, теплої їжі та теплі напої. Їжа з переважанням солодкого, кислого й солоного смаків.

Віддавайте перевагу таким продуктам:  
Злаки Продукти з пшениці, рис, варені вівсяні пластівці в невеликих кількостях
Бобові Жовті боби - мунг дал (без зеленої шкірки), червона сочевиця
Овочі Зелені листові овочі, білий гарбуз, спаржа, окра, артишоки, картопля, морква, капуста, буряк (у невеликій кількості), цвітна капуста, броколі, селера, солодкий молодий горох, солодка картопля, молода редиска, стручковий перець, кабачки, помідори, огірки, молоді баклажани. Шпинат у невеликих кількостях.
Молочні Всі молочні продукти. Сир має бути м'яким і свіжим.  
Солодке Всі продукти з цукрової тростини. Мед у невеликій кількості.
Олії Всі олії
Насіння У невеликих кількостях
Горіхи Всі, крім арахісу
Спеції Кмин, імбир, насіння гірчиці, шамбала, асафетида, кориця, кардамон, гвоздика, аніс, фенхель, чорний перець (у малій кількості), сіль, лимонний сік, тамаринд. Усі інші спеції в невеликих кількостях
Фрукти Стиглі, солодкі та соковиті фрукти. Сушені фрукти краще вимочувати. Солодкий виноград, гранат (солодкий або кислий), манго, папайя, солодкий ананас, банани, авокадо, солодкі та соковиті яблука і груші, солодкі апельсини, диня, сливи, вишні, черешня, родзинки, фініки, чорнослив, інжир, ківі, персики, абрикоси.

Уникайте або скоротіть вживання таких продуктів:
Основне: Уникайте вживання легкої, сухої та холодної їжі, холодних напоїв. Гострий, гіркий і терпкий смаки.

Злаки Ячмінь, кукурудза, просо, жито, гречка, сирий овес
Бобові Все, крім жовтих бобів, червоної сочевиці
Овочі Зелені листові овочі, помаранчевий гарбуз, горох, картопля, брюссельська капуста, баклажани і редиска, броколі, цвітна капуста, білокачанна капуста, селера, цикорій
Фрукти Нестиглі, сухі, кислі фрукти, гуава, журавлина, хурма


 Аюрведичні формули для підтримання балансу Вата доші
Ашваганда, шатаварі і брамі - три основні трави, які використовують для видалення надлишку вати з організму і підтримки балансу. 

Клімат і спосіб життя для балансу Вати
Ідеальне середовище для людини з переважним типом Вата доші - тепле й вологе, як у Середземномор'ї. Солодкі запахи, солодка музика, солодкі враження та солодкі емоції також чудово гармонізують Вата дошу.

Йога для людей із переважанням Вата доші
Практика йоги йде рука об руку з Аюрведою.