Три доші – вата, піта та капха
Теорія
Класифікація біологічного розуму: вата, піта та капха
Аюрведа свідчить, що у кожній людині існують два рівні, які мають бути скоординованими, щоб ми були здорові. З першим рівнем усі ми знайомі. Це матеріальний рівень клітин, тканин та органів. Але аюрведа вважає, що матеріальний рівень фактично є виразом біологічного розуму, а біологічний розум є підкласом розуму, що лежить в основі всіх природних явищ. Відповідно до Aюрведі, цей рівень розуму створює та контролює матеріальний рівень. Сучасна медицина діагностує та лікує рівень клітин, тканин та органів. Аюрведа діагностує та лікує рівень розуму. У цьому полягає відмінність двох систем.
Біологічний розум людини має три підгрупи, що контролюють різні фізіологічні функції. У них входять вата, піта та капха – три доші.
Щоб легше зрозуміти, чому вата, піта і капха такі важливі, нам потрібно звернутися до сучасної фізики, яка дає нам найповніший опис природи.
Вчені-фізики стверджують, що світ складається із рівнів. Поверхневий рівень природи виявляється у частках, і він займається класична фізика. Глибокі, тонкі рівні природи проявляються як хвилі полів, ними займається фізика квантова.
Таким чином, сучасна медицина - це система охорони здоров'я, що базується на аналізі здоров'я на молекулярному рівні класичної фізики, а Аюрведа - це система охорони здоров'я, що ґрунтується на аналізі здоров'я на глибокому рівні квантової механіки в природі.
Подальше обговорення цієї теми та схема прояснять цю відмінність. Схема покаже вам різні рівні природного закону – від грубого до витонченого – і назве області, де працює сучасна медицина та Аюрведа.
Класична фізика (природа частинок)
Матерія
Молекули-ДНК → рівень сучасної медицини
Атоми
Елементарні частки
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ----------------
Квантова фізика (хвильова природа)
4 фундаментальні поля квантової механіки:
1) електромагнітне поле; 2) поле електрослабкої взаємодії;
3) поле електросильної взаємодії; 4) гравітаційне поле.
Вата, Пітта та Капха → рівень Аюрведи
Єдине поле ( той рівень, звідки бере початок простір/час)
На цій схемі ми фактично бачимо історію фізики, якщо її читати зверху вниз. Згодом фізика почала досліджувати дедалі глибші, значніші рівні дії природи і знаходити різні описи природи та законів її на кожному з них.
Сучасна медицина розглядає майже всі проблеми здоров'я на молекулярному рівні
Для сучасної медицини органи, тканини та вся фізіологія людини обмежуються біохімією, що створює та зберігає їх. Дієта розглядається тут з позиції вмісту молекул вуглеводів, мінералів, протеїнів та вітамінів. Лінія поведінки лікаря вибудовується, виходячи з того, що впливає на гормональні цикли та вміст інших хімічних компонентів в організмі пацієнта. Якщо ми намагаємося вилікувати когось за допомогою сучасної медицини, то найчастіше лікування зводиться до призначення молекул (ліків). А коли використовується молекулярний підхід до здоров'я, то, природно, вершиною досягнень сучасної медицини є розуміння того, як діє ДНК – молекула, що створює всі інші молекули.
Аюрведа розглядає всі проблеми здоров'я з позиції єдиного фундаменту матеріальної реальності - Єдиного поля та його найтонших проявів – вати, пітти та капхи
В Aюрведі підхід до хвороби заснований на безпосередньому пізнанні, або досвіді ведичних ріші. "Риши" - означає провидець. Ведичні риші очищали і покращували роботу своєї нервової системи доти, доки не починали свідомо сприймати чи відчувати Єдине поле та його дію в глибині свого розуму. Їхнє пізнання дії законів природи на її глибокому квантово-механічному рівні і стало знанням, що називається Ведичної наукою.
Ведичні риші пізнали та описали три фундаментальні поля, які є ключовим виразом Єдиного поля. Ці поля керують усіма фізіологічними функціями на грубих, яскравіше виражених рівнях. Ми говоримо про джерело ведичного розуміння вати, пітти та капхи та їх ролі у фізіології людини.
Аюрведа діагностує та лікує порушення вати, пітти та капхи та їх підгруп. Дисбаланс дош - це дисбаланс внутрішнього розуму організму, що відповідає за правильну роботу всіх грубих, більш матеріальних аспектів організму. Оскільки вата, піта і капха є підгрупами біологічного розуму, їх лікування рівносильне активізації механізму природного лікування організму, балансуючого і самовідновлювального процесу.
З цієї позиції нам легше буде зрозуміти основну роль вати, пітти та капхи в Аюрведі. Аюрведичний діагноз не є визначенням порушень на матеріальному клітинному та тканинному рівні, але є оцінкою балансу вати, пітти і капхи . Якщо клітина чи тканина страждають, аюрведа звинувачує їх. Вона визначає проблему лише на рівні внутрішнього розуму організму, упорядкуючих принципів, призначення яких – підтримувати нормальну роботу клітин та тканин. Аюрведичне лікування націлюється відновлення повного і вільного вираження біологічного розуму, щоб справжнє лікування відбувалося зсередини.
Доші - тріада індивідуальності
В аюрведичній термінології три доші – це фундаментальні регулюючі сили, які діють у зовнішній природі, пронизують та формують нашу власну людську природу.
Оскільки вони характеризують як фізичні, і психічні схильності, якості і функції, вони описують всю особистість людини:
його індивідуальну природу, тобто. конституцію,
таланти, менталітет та темперамент,
типова поведінка та моделі реакцій,
індивідуальні симпатії та антипатії,
особливості навчання,
вимоги до харчування,
кар'єрні устремління та, у разі відхилень від індивідуальної норми,
характер розладів чи хвороб.
Три доші подібні до тріади особистості. Якщо вони добре налаштовані, перебувають у індивідуальній гармонії, то людина насолоджується фізичним та психічним здоров'ям. Він почувається здоровим і щасливим, інтегрованим і цілісним, перебуває у світі із самим собою та повністю використовує свій природний потенціал. Говорячи термінологією Аюрведи: людина лежить у собі, заснованому на єдності, у самхіті. Доші перебувають у досконалій гармонії.
Індивідуальний баланс трьох дош означає здоров'я.
Якщо ж доші розбалансовані - лише тоді вони справді є дошами у строгому значенні слова, тобто. відхиленнями від природної норми, - то виникає нездужання, а з наростаючим і стійким порушенням - психічні та фізичні захворювання.
Вата, піта і капха тією чи іншою мірою важливі для нашої фізіології, тому жодна доша не краща чи не вища за будь-яку іншу. Кожен має дуже специфічний набір функціональних ролей в організмі. Проте, коли доші виходять із рівноваги, вони можуть завдати шкоди нашому здоров'ю.
Але перш ніж ми заглибимося особливо кожної з трьох дош, корисно зрозуміти які є більш тонкі їх складові та їх ширшу роль світі природи.
У Ведичній науці - наприклад в Аюрведі (ведичній медицині) або Джьотіші (ведичній астрології) основними будівельними блоками матеріального світу є п'ять елементів (махабхут):
простір
повітря (вітер)
вогонь
земля
вода
Вата доша характеризується рухомим характером енергії Вітру (Повітря).
Пітта втілює перетворюючу природу енергії Вогню.
А Капха відбиває сполучну природу енергії Води.
Елементи та доші
Всі доші містять усі п'ять елементів (як і все у природі), але кожна складається переважно з двох елементів.
Основні елементи з яких складаються доші:
Вата = Повітря + Простір
Пітта = Вогонь + Вода
Капха = Вода + Земля
Як і у випадку з елементами, всі три доші можна знайти у всіх і в усьому, але у різних пропорціях. Вони об'єднуються, щоб створити різний клімат, різні продукти харчування та різні види життя.
Фактично, певне співвідношення вати, піти та капхи в кожному з нас дає нам план оптимального здоров'я (інакше званого нашою конституцією) і значно впливає на наші індивідуальні фізичні, розумові та емоційні риси характеру, а також наші унікальні сильні та слабкі сторони.
Якщо ви не знаєте свою аюрведичну конституцію, подумайте про те, щоб вирахувати свій аюрведичний профіль, зробивши оцінку як вашої конституції, так і поточного стану балансу. Коли ви це зробите, ви отримаєте набір персональних рекомендацій, покликаних допомогти вам на шляху до оптимального здоров'я.
Якість дош
Кожна доша характеризується набором якостей, що підтримують її конкретну енергетику:
Вата Суха, легка, холодна, груба, тонка, рухлива, чиста
Пітта Гаряча, гостра, легка, рідка, розтікається, масляниста
Капха Тяжка, повільна, прохолодна, масляниста, гладка, щільна, м'яка, стабільна, груба, обволікаюча
Ці якості роблять балансування дошів дуже інтуїтивно зрозумілою справою, тому що, згідно з Аюрведою, подібне збільшує подібне, а протилежності врівноважують один одного.
Коли якась із дош збільшується, ми зазвичай можемо сприяти відновленню балансу, зменшуючи вплив якостей цієї доші, віддаючи перевагу їхнім протилежностям. І якщо ми знаємо, які конкретні якості посилюються, ми можемо зосередитись на збільшенні саме цих якостей, віддаючи перевагу продуктам, рослинам, чуттєвому досвіду, а також типу фізичної активності, які посилюють їх протилежні енергії.
Десять пар протилежностей щодо Аюрведи
Важкий - Легкий
Холодний - Гарячий
Маслянистий - Сухий
Притупляючий - Гострий
Стабільний - Рухомий
М'яка - Тверда
Гладке - Шорстке
Щільний - Рідкий
Велике - Мале
Мутний (липкий) - Ясний
Основні функції вати, пітти та капхи
Хоча доші можна спостерігати всюди природі, вони особливо корисні розуміння живих організмів, особливо нас самих. З цієї причини ми досліджуватимемо їх основні функції в контексті фізіології людини.
Вата
Вата втілює енергію руху і тому часто асоціюється з вітром та повітряною стихією. Вата пов'язана з творчістю та гнучкістю; воно керує всіма рухами - потоком дихання, пульсацією серця, всіма м'язовими скороченнями, рухами тканин, рухливістю клітин - і комунікацією в розумі та нервовій системі.
Пітта
Пітта є енергією трансформації і тому тісно пов'язана з елементом вогню. Але в живих організмах пітта значною мірою рідка, тому вода є її другорядним елементом. Пітта рухлива і не стабільна, вона поширюється подібно до того, як тепло вогню пронизує все навколо, або як вода тече в напрямку, що визначається місцевістю.
Пітта тісно пов'язана з інтелектом, розумінням та перетравленням їжі, думок, емоцій та переживань; він керує харчуванням та обміном речовин, температурою тіла та світлом розуміння.
Капха
Капха надає структуру, міцність і зв'язок всім речам і тому асоціюється насамперед із елементами землі та води. Капха також втілює енергії кохання та співчуття. Ця доша зволожує всі клітини та системи, змащує суглоби, зволожує шкіру, підтримує імунітет та захищає тканини.
Ці три типи процесів можна спостерігати у будь-якій системі природи. Візьмемо, наприклад, автомобіль. У нього є колеса, що крутяться, і частини, подібні до функції вати. Ще в нього є двигун внутрішнього згоряння, який створює хімічні перетворення бензину в тепло і енергію, що живить автомобіль, що схоже на функції піти. У автомобіля також є каркас, який підтримує всю конструкцію автомобіля. Це подібно до функції капхи.
Їжа в аюрведе оцінюється за ефективністю її впливу та балансу в ній вати, пітти та капхи. Наприклад, яблуко має підвищений вміст якості вати, гострі спеції – сильний ефект пітти, а у важких десертів та солодощів підвищена капха.
Поведінка людини також аналізується за її впливом геть сфери вати, пітти і капхи. Наприклад, якщо пізно лягати спати, підвищується та активізується вата; рясна пізня вечеря посилює капху; фізичні вправи під палючим сонцем можуть підвищити питту.
Розуміння дисбалансу у дошах
Дисбаланс у дошах, як правило, викликаний не підходящою дієтою та способом життя, а також стресом чи емоційною травмою. Ці порушення мають тенденцію порушувати природний стан внутрішньої рівноваги, який виражений як конституція людини.
Коли доші збуджуються/накопичуються, кожна з них руйнує тіло по-своєму. Отже, вата, піта та капха пов'язані з певним набором проблем зі здоров'ям та схильністю до хвороб.
Хоча ми всі сприйнятливі до надлишку будь-якої з трьох дош, ми також схильні бути певною мірою схильними до дисбалансу наших переважаючих дош. Іншими словами, люди з переважанням вата-піти зазвичай схильні до дисбалансу вати та піти раніше, ніж до дисбалансу капхи.
Проте, можливо, наш поточний дисбаланс дош повністю відрізняється від нашої конституції. Наприклад, навіть якщо чиясь конституція від народження вата-піта, цілком нормально мати накопичення капхи. Це може бути викликано багатьма причинами, включаючи фактори навколишнього середовища, дієту або пору року.
Якщо вам цікаво, чи може ваша домінуюча доша (конституція) змінюватись протягом усього життя, аюрведа відповість – «ні». У той час як ваш поточний стан балансу може змінюватися, навіть часто, ваша конституція є основою вашого здоров'я і залишається незмінною протягом усього вашого життя.
Якщо ви хочете оцінити свою конституцію, свій поточний стан балансу та отримати персональні рекомендації на основі обох, розгляньте можливість визначення свого аюрведичного профілю.
Незбалансована вата доша
При порушенні балансу вата зазвичай викликає страх, занепокоєння, ізоляцію та виснаження. Вона може призвести до фізичного та енергетичного виснаження, порушити нормальне спілкування та викликати всілякі аномальні рухи в тілі, такі як тремтіння, порушення перистальтики, головний біль або судоми.
Незбалансована пітта доша
При порушенні балансу пітта доша викликає вогняні емоції, такі як розчарування, гнів, ревнощі та критика. Незбалансована піта часто є причиною розладів запального типу, таких як гастрит, шкірні алергії, почервоніння очей і так далі, які можуть вражати органи та тканини всього тіла (особливо у місцях локалізації пітта доші). Незбалансована капха доша
При порушенні балансу капха викликає емоції прихильності, жадібності та власництва, а також може породжувати впертість, млявість та опір змінам. На фізичному плані капха сприяє застою та млявості в органах і тканинах всього тіла (наприклад набряклість). Також порушення капхи можуть сильно впливати на психоемоційну сферу виражаючись у ліні та депресії. Дружба з дошами у вашому житті Важливо пам'ятати, що у всіх нас є вроджені сильні сторони та дари, а також постійні області для докладання своєї уваги. системах. Незмінно доші проливають світло на наші особисті нюанси, допомагають нам покращити самосвідомість та зрозуміти, як отримати підтримку – саме там і тоді, де і коли це найважливіше. В результаті налагодження відносин з кожною з трьох дош може надати перетворюючу дію на ваше здоров'я та благополуччя в цілому. Ми будемо раді підтримати вас, щоб ви почали дружити з дошами у вашому житті.
У своїй основі Аюрведа на практичному рівні – це цілісна традиція та спосіб життя, який може допомогти кожному з нас заявити про свою можливість бути ідеально здоровим.
Аюрведа може допомогти нам:
Гармонізуватися з нашою справжньою внутрішньою природою
Краще почуватися і розвивати свої сильні сторони
Зосередитись на проблемних областях
Перенаправити можливі згубні тенденції
Зберігати рівновагу перед труднощами.
Іншими словами, Аюрведа - це не просто прийом трав'яної формули та очікування результатів.
Натомість Аюрведа закликає вас стати активним учасником свого власного шляху до зцілення.