У міру того, як потихеньку закінчуються спекотні літні дні і нічне повітря охолоджується, все більше нагадуючи про наступаючої осені - вам доводиться згадувати про повернення до навчання або про досягненні темпу на роботі після ледачого літа.

Пори року впливають на нас. У Аюрведе є така вислів: «Який макрокосмос, такий і мікрокосм», яке визначає собою важливий принцип: - Зовнішня навколишнє середовище впливає на стан мого розуму і тіла. Коли погода спекотна і волога під час сезону Пітти (липень-жовтень) - тоді в організмі збільшуються відповідні якості Пітти. Коли повітря прохолодний і сухий в сезон Вата (листопад-лютий), ми відчуваємо на собі все більший вплив цих сухих якостей Вати.

Рітучарья: Підтримування балансу при зміні сезону року

Коли починається новий сезон і починає змінюватися температура, вологість і тривалість дня - ми також починаємо реагувати на ці зміни, вважаючи за краще інші продукти і інший режим дня. У спекотні місяці, наприклад, більшість людей віддають перевагу легким, прохолодні продукти і не відмовляються від післяобіднього сну, якщо це можливо. У міру того, як температура знижується восени, ми починаємо відчувати себе більш енергійними і воліємо зігріваючі продукти.

Експерт з Аюрведе, Вайда Манохар, каже, що якщо ми знаходимося в гармонії з розумом природи, тоді ми, природно будемо надавати перевагу такі продукти і дотримуватися такого розпорядку дня, які будуть підтримувати баланс нашого організму в рівновазі, у міру того, як змінюються сезони . «Це стан гомеостазу або балансу в Аюрведе», - каже Вайда. «Ось що означає бути встановленим в самому собі, в своєму" Я "».

Тим не менше, більшість з нас повинні свідомо вживати певних запобіжних заходів при зміні сезонів. Сезонні зміни можуть надавати і сприятливий і несприятливий вплив на людину, зазначає Вайда Манохар. «Дотримуючись принципів Рітучарьі (сезонні дієтичні рекомендації і розпорядок дня), кожен може добитися максимальної користі від сприятливих якостей кожного сезону року і усунути шкідливі наслідки сезонних змін.»

 

Період зміни сезонів

 

«Найважливіше в сезонної рутині - це Риту сандхі, - каже Вайда Манохар.

«Санді означає« з'єднання », а Риту означає« сезон », тому Риту сандхі - це період, який об'єднує два сезони».

Згідно класичним аюрведичні текстах, Риту сандхі відбувається протягом двотижневого періоду, який включає в себе вісім днів закінчується сезону, і ще вісім днів починається сезону.

Дуже важливо дотримуватися певної дієти і рутині під час Риту сандхі. І ось чому.

 

«Скажімо, зараз ми знаходимося в моменті переходу літа і осені, - каже Вайда Манохар, - і наше тіло і розум звикли до літньої погоди і їжі. І якщо ми не будемо вносити зміни в наш раціон і спосіб життя, беручи до уваги що починається період Вати - це порушить рівновагу в організмі і призведе до накопичення токсинів»

Очевидно, що до кінця літа (періоду Пітти), в організмі може накопичиться надлишок якостей доши Пітти (тепла) і накопичиться токсини, які можуть привести до захворювань під час сезону Вата (осені), якщо їх вчасно не вивести. Що дивно, так це те, що баланс доши Вата також порушується до кінця періоду Пітти.

 

Чому? Вайда Манохар пояснює причини:

 

«У літню спеку, в організмі природним чином, домінує доша Пітта. Саме з цієї причини ми відчуваємо влітку потреба в прохолоді і в охолоджуючих продуктах. Це допомагає збалансувати Пітту, однак, в той же самий час, прийом холодної їжі накопичує в організмі дошу Вата.

А оскільки за влітку настає сезон Вати (осені), це призводить, в результаті, до природного надлишку вже накопиченої влітку Вати, що призводить до таких симптомів, як сухість шкіри, запори, артритические болю, застуда, занепокоєння розуму і неможливість зосередитися. Таким чином, до кінця літа у нас накопичується не тільки Пітта доша, але і Вата доша.

Як позбавиться від накопичення Пітти і Вати доши до початку сезону Вата? У період Риту сандхі рекомендується м'яка детоксикація або сезонна очищення, а також детоксикационная дієта.

Незважаючи на те, що основний час для очищення - це весна, все ж осінній період так само є важливим часом для детоксикації. Під час цього двотижневого періоду переходу сезонів Пітти і Вати - слід подбати про те, щоб збалансувати як Вату, так і Пітта дошу, оскільки, вони обидві накопичуються до цього моменту.

«Зміна дієти і способу життя з сезону Пітти на сезон Вата повинна відбуватися поступово, м'яко, без різких перепадів», - каже Вайда Манохар. «Протягом цих двох тижнів періоду Риту сандхі - ви можете повільно додавати продукти і змінювати рапорядок дня, заспокійливий дошу Вата, так що б до кінця цих двох тижнів ви змогли слідувати класичної аюрведической рутині і способу життя для сезону Вата.

 

Махаріші Аюрведа пропонує наступні рекомендації під час періоду Риту сандхі для врівноваження доши Вата і Пітти і забезпечення м'якої детоксикації восени:

 

  • Використовуйте натуральне ефірне масло лаванди протягом дня і під час сну, щоб створити заспокійливу, заспокійливу дію на Вату дошу.
  • Робіть собі щодня масаж з маслом балашвагандха або маханараяна.
  • Виконуйте процедуру насья (закопування масляних крапель (ану таїв) в ніс), для очищення і змазування носових пазух і заспокоювання розуму.
  • Лягайте спати рано - о 09:30 і вставайте до 6:00 ранку. Протягом цієї зміни сезону вам потрібно додатково відпочивати, щоб зберегти доши в рівновазі.
  • Рекомендується легкий комплекс вправ йоги і прогулянка пішки - орієнтовно півгодини в день.
  • Дотримуйтесь розпорядку дня: прийоми їжі, тренування, сон, і медитацію в одне і теж час кожен день.

 

Дієта під час періоду осіннього очищення:

 

  • При приготуванні обіду використовуйте органічну приправи для балансу Пітта доши - коріандр, кардамон, куркума і імбир в невеликих кількостях.
  • При приготуванні вечері використовуйте органічну приправи і спеції, які балансують Вата дошу.
  • На полуденок, додайте в чашку теплого молока 2 чайні ложки рожевого варення.
  • Вживайте в їжу більше легкі продукти для створення балансу і загального очищення організму. Уникайте червоного м'яса, постарених сирів і смаженої їжі. Їжте більше легко засвоювану їжу, таку як суп. Пийте більше гарячої води протягом дня, щоб сприяти очищенню.
  • Протягом першого тижня, продовжуйте дотримуватися прохолодною літньої дієти, заспокійливої ​​Пітту.
  • На другому тижні поступово переходите до дієти, заспокійливої ​​Вату.

Якості доши Вата - холодне, сухе, грубе, рухливе, тонке і легке. Щоб збалансувати Вату, важливо піддавати себе впливу протилежних якостей - теплого, вологого, гладкого, повільного, щільного, важкого. Восени віддавайте переваги важкої, маслянистої пише. Рекомендуються солодкі, кислі і солоні смаки. Зменшіть терпкий, гіркий і гострий смаки.

Дотримуючись цих рекомендацій під час зміни сезону з літа на осінь, ви вступите в новий осінній сезон в гармонії з природою. І завдяки позбавленню від надлишку Пітти і Вати доши, на старті нового сезону - ваша фізіологія буде подібна "чистого аркушу". Згідно Махаріші Аюрведе, балансування дошей перед початком нового сезону - це головний ключ до психічного, фізичного та емоційного здоров'я.

 

Трав'яні добавки для літньо-осіннього очищення:

Вранці:

Трифала Макс - 2 таблетки

Після обіду:

Арогья вардхіні - 1-2 таблетки, відразу після їжі.

Гепатонедж-2 таблетки, через півгодини після їжі

Після вечері:

Чандра Прабха вати - 2 таблетки, через півгодини після їжі

На ніч:

Амалакі расаяна, Шива гутіка