haritaki_free_img

Харитаки - знайомство з рослинним помічником

Харітакі (Terminalia chebula) - одна з найдивовижніших рослин на Землі. Через свої потужні цілющі властивості її називають "царем усіх ліків", "такою, що дарує життя", "такою, що оживляє", "такою, що відновлює", "безстрашною в боротьбі за здоров'я". У перекладі буквально "Харітакі" означає "рослина, що краде хвороби". Кажуть, що цілителі Сходу відчувають тремтіння захоплення, коли чують про цю рослину! В аюрведичних канонах говориться, що Харітакі може позбавити від ста недуг.

Найвідоміший, як один із трьох фруктів у трифалі, найпопулярнішій формулі Аюрведи, харітакі може зайняти гідне місце серед аюрведичних трав.

Сім видів Харітакі вважаються сімома краплями божественного нектару Амріта, що впали на Землю з рота Вішну (Всевишнього). Стародавні трактати розповідають багато легенд про походження Харітакі. Один із текстів стверджує, що ліс Харітакі виріс на місці любовних ігор Варуни (бога води) і Бхумі (богині Землі). Ще однією назвою Харітакі є "хара", що означає "зелений". Це також одне з імен Господа Шиви, що не випадково. Зв'язок цього дерева з Господом Шивою, одним із головних божеств індуїзму, є побожним способом визнання священної природи Харітакі.

У буддизмі Харітакі відомий як "Великий золотий плід" і символізує зв'язок із Буддою. Вважається, що він втілює основну цінність буддизму - співчуття. Харітакі цінується за свій регенеративний потенціал і використання в лікуванні багатьох хвороб. Будда Медицини, важлива ікона буддизму Махаяни, зображується таким, що тримає в обох руках плід Харітакі. Батьківщина рослини - Гімалаї, на території сучасної Індії та Непалу. Рослина являє собою велике дерево, висота якого може досягати 20 метрів. У медицині використовують усі частини рослини, проте найцінніші - її плоди. Їхнє збирання - нелегка справа, що вимагає досвідчених альпіністів, аби вилізти на високий стовбур із мішком у руках і вручну зібрати кожен плід.

Плоди часто збирають, коли вони ще зелені та сирі, а потім сушать до золотисто-коричневого або чорного кольору. Потім їх подрібнюють на порошок і роблять з них аюрведичні препарати. Потенціал плодів залежить від місця їхнього збору, кольору і форми.

 

Саме ці плоди багато років тому почали використовувати послідовники аюрведи в Індії для лікування широкого спектра захворювань і омолодження організму. Харітакі найвідоміший як один із трьох фруктів у Тріфалі - найпопулярнішій формулі Аюрведи!

Переваги Харітакі не обмежуються колами східних методів лікування. Він був популярний серед давньогрецьких, римських і арабських лікарів, які зіграли вирішальну роль у поширенні Харітакі по всьому світу. Вона стала настільки відомою, що навіть 1610 року її згадано в п'єсі "Алхімік", написаній знаменитим англійським драматургом Беном Джонсоном. У ній один із персонажів описує поцілунок: "Такий легкий, що вона тане, як Міробалан" (Міробалан - англійська назва Харитаки).

Склад плодів харітакі:

Харітакі має великий набір поживних речовин, серед яких виділяються значні кількості вітаміну C і K, а також магнію. Крім того, до його складу входять різноманітні амінокислоти, флавоноїди, антиоксиданти, хебулієва кислота та інші корисні компоненти. Цей унікальний комбінований склад надає плодам харітакі потужні властивості, що сприяють здоров'ю і благополуччю.

 

Харітакі: дія на організм

Харітакі сприяє балансуванню всіх трьох дош, але особливо відомий своєю здатністю допомагати в разі дисбалансу Вати. Аюрведа вважає Харітакі однією з найкращих трав для врівноваження Вата-доші. Як натуральний проносний і очищувальний засіб, він виводить зі шлунково-кишкового тракту неперетравлену їжу і токсини, що накопичилися. Вона зміцнює і живить тканини, підтримує нормальну роботу товстої кишки, легенів, печінки і селезінки. Харитаки традиційно використовують як засіб від усіх порушень Вати, включно із закрепами, виснаженням, метеоризмом і нетравленням шлунка. В Індії Харітакі дуже шанують, оскільки вважають, що він підвищує енергію, інтелект і усвідомленість. Це пов'язано зі здатністю Харітакі підтримувати здорове травлення, особливо для тих, хто схильний до дисбалансу в травленні типу Вата, такого як гази, здуття живота, мінливий апетит і хиткий Агні, або вогонь, що коливається. Харітакі також добре підходить для врівноваження Вата-типу елімінації.

"Одна з унікальних особливостей харітакі полягає в тому, що, будучи рослиною, яка омолоджує і живить усі органи і тканини, вона також підтримує імунітет. Вона може допомогти впоратися з такими репродуктивними проблемами, як лібідо і фертильність".

 

Цікаво, що Харітакі чинить "скребучу" дію на організм, підтримуючи його в м'якому очищенні й детоксикації, що в кінцевому підсумку забезпечує безперебійну роботу систем і навіть може допомогти в підтримці здорової ваги.

Харітакі містить п'ять із шести смаків, усі, крім солоного. Завдяки солодкому, гіркому і в'яжучому смакам, Харітакі допомагає умиротворити надлишок Пітти; завдяки в'язкому, гіркому і гострому смакам, вона сприяє усуненню надлишку Капхи; а завдяки солодкому і кислому смакам, вона допомагає впоратися з надлишком Вати. Крім того, Харітакі збільшує Прану, надтонку сутність Вати. Прана живить тіло і підтримує гнучкість та адаптивні здібності розуму. Вона дарує творчість, ентузіазм і силу.

Як використовувати Харитаки в повсякденному житті?

Впровадження харітакі у свій розпорядок дня (Діначарья) - завдання просте. Його можна вживати самостійно або в складі сумішей.

Приймайте його самостійно: Харітакі доступний у формі таблеток або порошку. Щоб підтримати конкретну дошу, вживайте Харітакі в поєднанні з одним із таких компонентів:

  • Для заспокоєння Вати - з топленим маслом.

  • Для врівноваження Пітти - з цукром.

  • Для зменшення Капхи - з мінеральною сіллю.

Приймайте Харітакі круглий рік, а в разі прагнення до загального балансу дош міняйте супутні компоненти залежно від сезону.

"Як тонізуючий засіб, що сприяє розвитку і запобіганню вікових змін, харітакі слід вживати щоранку з сіллю в сезон дощів, із цукром восени, з імбиром у першій половині зими, з довгим перцем у другій половині зими, з медом навесні, і з патокою в спекотні місяці" - Традиційна аюрведична інструкція

 

Харітакі відмінно взаємодіє з іншими компонентами - це підтверджується його присутністю майже у всіх аюрведичних формулах, таких як, наприклад, у Тріфалі, де харітакі поєднується з бібхітакі та амлою, або індійським аґрусом.

У Тріфалі ці три трави діють синергетично, сприяючи природному внутрішньому очищенню, підтримуючи здорове травлення і регулярність, а також забезпечуючи глибоке живлення й омолодження всього організму. 

Коли слід приймати харітакі?

Час прийому Харитаки залежить від ваших конкретних цілей. Якщо використовувати Харітакі як омолоджувальну добавку, то найліпше вживати його вранці.

Якщо ж приймати її в складі Трифали, то краще приймати її на ніч, щоб дати травам зробити свою роботу і підготувати травну систему до пробудження.

Протипоказання Харітакі:

Хоча Харітакі загалом вважається безпечним, деяким людям слід уникати його прийому.

Не приймайте Харитаки, якщо ви:

- вагітні

- нещодавно здали кров

- відчуваєте втому

- страждаєте на діарею

- зневоднені

- приймаєте антиглікемічні препарати, такі як інсулін або інгібітори альфа-глюкозидази

Загалом, Харітакі вважається безпечним для щоденного використання, особливо якщо приймати його в невеликих дозах і в таких сумішах, як Трифала.

Навіть якщо у вас немає жодного з перерахованих вище симптомів, перед вживанням Харітакі рекомендуємо проконсультуватися з аюрведичним лікарем.

У продуктах пропонованих інтернет магазином Аюрведа портал ви знайдете харітакі в різних поєднаннях

Рекомендовані препарати, до складу яких входить харітакі

Shiva gutika (haritaki) Brahma rasayantriphala-max

Шива гутика харитаки

/ Shiva gutika (haritaki)

Брами (Брахма) расаяна

/ Brahma rasayan

Трифала Макс

/ Triphala Max