Нім - що це за рослина
Серед великої кількості ботанічних найменувань деревних видів, основне місце посідають чотири: Баньян - національне дерево Індії, Піпал або бодхі - головне древо індуїзму, джайнізму та буддизму, Більва або Кам'яне яблуко - улюблене дерево Бога Шиви та всіх його прихильників - шиваїтів, а "головним лікарем" Індії, заслужено вважається дерево Нім (Azadirachta indica), що має високу цінність в аюрведичному світі.
Використання рослини почалося понад 4 500 років тому, і її популярність продовжує зростати, оскільки все більше людей по всьому світу дізнаються про її дивовижні властивості та різноманітні способи використання для підтримки тіла, розуму і духу.
Дерево Нім, або маргоза, належить до сімейства Мелієві (Meliaceae). Це швидкоросле дерево-довгожитель досягає висоти до 40 метрів і, перебуваючи в зрілому стані, перетворюється на велике, тіньовитривале дерево зі щільною, круглою кроною, здатне проживати 150-200 років. Діаметр крони старих дерев сягає 15-20 метрів. Батьківщина німа - тропічні та субтропічні райони Пакистану, Бангладеш, Індії та М'янми.
Нім є однією з ключових рослин у системі Аюрведи. Санскритська назва дерева Нім (Німба) "сарва рога ніваріні" - "панацея від усіх хвороб", або "те, що лікує всі недуги і хвороби". Це ідеальний зразок рослини-панацеї, оскільки за величезну кількість лікарських властивостей його вважають "божественним деревом", а також "природна аптека", "друг і захисник індійського села", "дерево, що очищає", адже кожна частина рослини має принаймні одну корисну властивість для здоров'я.
Згідно з переказами, саме під ним народився Чайтанья - засновник однієї з індуїстських традицій.
Протягом тисячоліть різні її частини збирали для традиційного оздоровчого та практичного повсякденного використання.
Аюрведа - застосування німа
Аюрведа використовує всі частини рослини: кору коренів і кору стовбура, смолу, квіти, листя, насіння та олію з насіння.
Листя і кора застосовуються як кровоочисний засіб, якнайкраще підходять за різних шкірних захворювань.
Плоди рослини мають хороші вітрогінні, очищувальні та пом'якшувальні властивості.
Квіти є чудовим тонізувальним засобом і використовуються для лікування розладів шлунка. Нині в різних галузях медицини обговорюється безліч способів його застосування.
З листя німа виготовляють препарати для лікування вітряної віспи та малярії. Різні його частини використовують для підтримки контролю над діабетом.
З коріння готують відвари та сиропи для лікування лихоманки. Рослина також ефективно бореться з такими захворюваннями, як герпес, кандидоз та гонорея.
Препарати німа допомагають усунути пухлини і знімають біль у суглобах, чинячи сильний вплив на патогенні мікроорганізми пародонту.
У сучасній медицині активно вивчається використання німу в онкології. Рослина має протипухлинну активність, перешкоджає зростанню ракових клітин, ангіогенезу раку, відновлює клітинне скорочення і зміцнює імунну систему, сприяючи утворенню здорових ферментів, що вбивають ракові клітини. Екстракти з рослини підвищують чутливість ракових клітин до радіотерапії та імунотерапії.
Користь німу:
Шкіра і кров: Нім сприяє здоров'ю й омолодженню шкіри, чистоті обличчя. Його гіркий смак чинить охолоджувальну дію на організм, зменшуючи надлишкове тепло, що проявляється у вигляді плям на шкірі.
Імунна система: Трава підтримує здорову імунну систему й ефективно очищає організм від ами (природних токсинів), сприяє виведенню чужорідних білків, зайвого холестерину і глюкози, а також імунних комплексів, кетонових тіл і вільних радикалів. Нім нормалізує буферні властивості крові і застосовується як жарознижувальний, кровоспинний і антитромбоцитарний засіб.
Цукор у крові: Очищувальна дія німу на кров допомагає підтримувати здоровий рівень цукру в крові.
Шлунково-кишковий тракт: Нім покращує травне середовище, підтримуючи баланс у печінці, підшлунковій залозі та травному тракті. Гіркота німу покращує смак і сприяє здоровому травленню. Завдяки наявності природних антибіотиків має виражені антисептичні властивості щодо різних патогенних організмів.
Метаболізм: Капха-знижувальні властивості німа сприяють правильному обміну речовин і виведенню жирів і води.
Легені: Нім підтримує чисте дихання і здорову дихальну систему.
Волосся: Рослина охолоджує шкіру голови і сприяє росту блискучого, гладкого волосся.
Зуби і ясна: Нім ефективний для підтримки здоров'я зубів і ясен, підтримуючи загальну гігієну порожнини рота.
Вплив німа на доші:
Гіркий смак німа охолоджує і заспокоює Пітту і Капху при внутрішньому застосуванні.
Дисбаланс дош, особливо пітти, може проявлятися на поверхні шкіри. Це може призвести до періодичних висипань, свербежу, подразнень та інших видимих ознак дисбалансу пітти. Нім врівноважує Пітту завдяки своєму гіркому смаку та здатності підтримувати здоров'я крові.
Нім врівноважує Капху завдяки своїм легким і сухим властивостям, допомагаючи перетравлювати і виводити жири і воду з організму.
Нім може посилювати Вату через свої холодні, легкі й сухі властивості, тому його часто рекомендують приймати з іншими травами, що стримують його вата-провокаційну природу.
Якщо ви не знаєте свою конституцію, пройдіть цей короткий тест на дошу, щоб швидко і легко оцінити її.
У ширшому сенсі, німа сприяє природному очищенню каналів в організмі й омолодженню здорових тканин. Через потужну енергетику німа рекомендується вживати з обережністю, змішуючи його з іншими травами під час внутрішнього вживання, використовуючи короткочасно або під керівництвом лікаря-практика.
У якій формі застосовувати ним?
Найпоширенішими способами застосування є порошок і таблетки.
Порошок німа - традиційний і економічний спосіб прийому. Аюрведа рекомендує вживання трав у вигляді порошку, оскільки цей спосіб вмикає процес травлення і стимулює організм до запуску власних підтримувальних механізмів.
Таблетки німа - зручніший спосіб прийому, особливо для тих, хто часто подорожує або перебуває в дорозі. З огляду на сильний смак німу, таблетки є хорошою альтернативою для тих, кому не подобається смак трави, водночас, вони дають змогу отримати невелику дозу смаку для отримання вищезазначених переваг.
Зовнішнє застосування німу
Існує безліч способів зовнішнього застосування німу, зокрема, для догляду за шкірою і волоссям:
Паста з листя німа: Допомагає охолодити і заспокоїти шкіру, усуваючи надлишок тепла. Для приготування пасти з'єднайте порошок листя німа з невеликою кількістю води до отримання пастоподібної консистенції. Нанесіть пасту на потрібну ділянку шкіри і залиште на 20 хвилин, потім змийте. Для додаткових переваг можна додати нутове борошно, порошок куркуми або пелюстки троянд.
Олія німа: Традиційний аюрведичний препарат з листя дерева нім, змішаний з кунжутною олією. Відмінний засіб для омолодження шкіри голови і волосся! Олія німа досить сильнодіюча, тому використовуйте її з обережністю, комбінуючи з іншими оліями.
Зубні пасти та зубний порошок для гігієни порожнини рота: Кора дерева німа використовується в зубних пастах і порошках. Вона має антибактеріальні властивості, які підтримують здоров'я ясен і порожнини рота.
Протипоказання та запобіжні заходи під час використання препаратів німа
Попри доведену безпеку за правильного застосування, слід звертати увагу на протипоказання та дотримуватися обережності, особливо при внутрішньому вживанні. Нім, як потужна рослина, потребує поважного ставлення.
Вплив на температуру: Нім охолоджує тканини й організм, слід враховувати цю властивість за наявності холоду в захворюванні. У разі появи нудоти, блювоти, послаблення випорожнень або підвищеного відчуття голоду слід припинити прийом і проконсультуватися з лікарем.
Взаємодія з ліками: Взаємодія німу з рецептурними препаратами вимагає обережності.
Особливі протипоказання: Уникайте вживання німу дітям, вагітним або тим, хто планує вагітність, а також тим, хто має алергію до рослин родини магонієвих. Не рекомендується за підвищеного рівня вата, виснаження або слабкості.
Врахуйте ці рекомендації, щоб отримати максимальну користь від німа за мінімальних ризиків для вашого здоров'я.
Рекомендовані продукти, що містять нім:
Бріхат харидра кханд чурна
Нім екстракт
Новинка!!! NEEM FORTE
Нім масло