Сьогодні у Ведичному календарі особливий день - день Дханвантарі धन्वन्तरि.
Дханвантарі традиційно вважають Богом Аюрведи.
Але давайте розглянемо детальніше сенс слова "дханвантарі". Поверхневий переклад означатиме "той, що рухається по кривій, по дузі (подібній до вигину лука)". І цей переклад нічого нам не дає.
Але вся краса санскриту в тому, що ми можемо розкривати сенс будь-якого слова, використовуючи ті корені, з яких воно утворене.
Отже "дханвантарі".
Один із варіантів утворення цього слова:
"Дха", буквально означає "багатство, процвітання". При цьому, цікаво, що саме слово "дха" утворено від кореня "дхі", що означає "розум, ясне розрізнення". Таким чином ми бачимо, що саме багатство і процвітання є результатом функціонування розрізняючого інтелекту.
Звук "н" після "дха" означає "поширення, розширення".
"Ван" має багато значень, знову таки залежно від механізму утворення цього слова. Нас цікавлять такі значення слова "ван": "те, що подобається; те що люблю; чому допомагаю; про що дбаю".
Слово "тарі" означає "човен, корабель", але це не просто човен, це човен, мета якого переправити через океан Сансари, що означає зі світу відносного розкрити реальність абсолютну.
Тепер нам стає зрозуміліше, чому Дханвантарі - це Бог Аюрведи.
Ця та Сила Природи, яка, будучи вираженням Розуму, що лежить в основі світобудови, сприяє процвітанню й добробуту, з метою допомогти прийти людині до Реалізації, до усвідомлення істинної природи Я і Життя.
У цьому суть здоров'я. Здоров'я та індивідуальне життя дані не для того, щоб їх розтратити на задоволення. Життя і здоров'я - це дар, мета якого - розкрити справжню природу Я.
Коли в нашій свідомості і в нашому житті пожвавлена якість Дханвантарі, то наш інтелект стає капітаном нашого човна і веде нас через океан життя відносного до реальності абсолютної.